عکس*بیوگرافی*بازیگران ایرانی*مجموعه های تلویزیونی*مد و لباس ایرانی*نکات طلایی لباس*آلبوم های عکس لباس و مد خانم ها و آقایان
برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان *عکس بازیگران ایرانی* لینک کنید سپس در قسمت نظرات اعلام کنید تا ما هم شما رو لینک کنیم
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :
خانه بی‌پرنده

در جستجوی هویت گمشده
داستانی لایه‌لایه، سرشار از حادثه و گره و شخصیت‌هایی در جستجوی هویت خویش. این مضمون، داستانی است كه سازندگان سریال «خانه بی‌پرنده» می‌خواهند برای بینندگانشان روایت كنند.
حاج عباس مودت، بازاری به ظاهر موجهی كه در نگاه اول در زمره شخصیت‌های آشنا و ساده تلویزیونی به نظر می‌آید، در جریان تكامل قصه به شخصیتی پیچیده تبدیل می‌شود؛ شخصیتی كه گذشته‌ای سرشار از اشتباه و خطا دارد؛ گذشته‌ای پر از حادثه‌هایی كه نتایج آن امروز او را با تنش و بحران مواجه می‌كند.
خانه بی‌پرنده سریالی است به تهیه‌كنندگی امیرحسین شریفی و كارگردانی كاظم معصومی. تهیه‌كننده فیلم‌هایی چون پری، هور در آتش، اشك سرما، ضیافت، پری، سیب سرخ حوا و سریال‌هایی چون همسفر و حجر بن عدی كه دارای داستانی تاریخی بود، این بار سراغ داستانی درباره شخصیت‌ها و خانواده‌ای سنتی در قلب پایتخت رفته است.
خانه بی‌پرنده ابتدا طرحی از خشایار الوند بوده است؛ طرحی كه برای شریفی روایت می‌شود و نظر مناسب او را جلب می‌كند. اما الوند به دلیل كار در پروژه مهران مدیری یعنی سریال قهوه تلخ نمی‌تواند متن سریال را بنویسد. نوشتن متن به فردی دیگر سپرده می‌شود كه دست‌اندركاران سریال اصرار دارند نامی از او نبرند. سرانجام اما نویسندگی فیلمنامه به شعله شریعتی سپرده می‌شود.
شریعتی كه طرح را با تغییراتی بازنویسی می‌كند به «جام‌جم» می‌گوید: قصه در متن قبلی یك قصه خطی بود و بیشتر حوادث مبتنی بر تصادف بود كه من زیاد نمی‌پسندم. در بازنویسی بعضی از شخصیت‌ها را نگه داشتم و قصه زندگی آنها را از نو طراحی كردم. بیشتر كوشیدم قصه‌ای بنویسم كه قابلیت جذب بیننده را در قسمت‌های بعدی داشته باشد. در بازنویسی جدید به تعدد شخصیت‌ها و بر تعداد داستان‌ها اضافه شد و سعی كردم داستانی پر از گره و معما داشته باشیم.
بقیه در ادامه مطلب...

خانه بی پرنده داستان چه شخصیت‌هایی است؟
شریعتی شخصیت‌های داستان را این گونه وصف می‌كند: خیلی از حوادث داستان قابل پیش‌بینی نیست. ما در این داستان سعی داشتیم فضای ملودرام خانوادگی را به تصویر بكشیم. من كوشیدم این قصه از فضای مالوف خانواده‌های ایرانی دور نباشد و برای او باورپذیر باشد. با چنین نگاهی همه وجوه شخصیت‌ها مثبت نیست. اینها انسان هستند و در گذشته دچار اشتباه‌ها و خطاهایی شده‌اند. ممكن است این خطاها را به مرور زمان فراموش كرده باشند یا نتیجه آن را ندانند. شخصیت اصلی سریال اما حاج عباس مودت است.
امیرحسین شریفی می‌گوید كه انتخاب نیكپور برای این نقش كار او بوده است: امین تارخ، كاندیدای حاج عباس مودت بود كه به توافق نرسیدیم، بعد سراغ سعید نیكپور رفتم كه انتخاب من بود.
تهیه‌كننده خانه بی‌پرنده درباره نقش‌های دیگر هم نظراتی دارد: نقش زیبا را از ابتدا می‌خواستم به لاله اسكندری بدهم كه وی در آن زمان آمریكا بود.
سعید نیكپور به «جام‌جم» می‌گوید كه شخصیت اصلی را دوست دارد. او صاف و ساده نیست و گره‌ها و فراز و فرودی دارد كه بازی این بازیگر را جذاب كرده است.
نویسنده اما توضیحات بیشتری درباره این شخصیت دارد. شعله شریعتی در این باره می‌گوید: حاج عباس مودت بازاری موجهی است كه هم در خانواده و هم در بازار محل اتكاست. اما در گذشته مسائلی را از سر گذرانده كه بازتاب آن را بعدها و در آینده می‌بیند. در برخی مقاطع صداقت نداشته یا حوادثی برایش رخ داده كه فكر نمی‌كرده در آینده او را به این سمت و سو ببرد و در تمام قصه كشمكش وجود دارد. اما آنچه دست‌اندركاران اصلی سریال را برای ساخت سریال ترغیب كرده و قرار است این مجموعه حامل آن پیام باشد، گویا مساله هویت است. امیرحسین شریفی در این باره معتقد است: هویت مساله‌ای بود كه مرا به ساخت خانه بی‌پرنده ترغیب كرد. این سریال به ریشه‌یابی انسان‌ها می‌پردازد. من در طول زمانی كه كار می‌كردم روی تركیب آدم‌هایی كه كنار هم قرار می‌گیرند، اصرار داشتم؛ این‌كه چه كسی باید این نقش را بازی كند و در این زمینه هم با معصومی تفاهم داشتیم.
لایه‌لایه بودن فیلم هم موضوعی است كه سرمایه‌گذار این كار بر آن تاكید می‌كند. شریفی اضافه می‌كند: تعدادی فیلم در تاریخ تهیه‌كنندگی‌ام ساخته‌ام كه ویژگی لایه‌لایه بودن دارد. در این كار یك لایه به جنگ می‌پردازد كه هویت دختر 3 ساله‌ای است كه از آبادان به تهران می‌آید و بعد از 27 سال پیدا می‌شود. لایه دیگر مساله كفن‌پوشان ورامین است. یعنی ما هم به انقلاب می‌پردازیم و هم به جنگ»
دیالوگ سریال اما در برخی از صحنه‌ها توجه بیننده را جلب می‌كند. مدتی است كه در سیما شاهد سریال‌هایی هستیم كه گفتگوهایش در برخی موارد به طور برجسته‌ای خود را به رخ می‌كشند. شعله شریعتی در این باره می‌گوید: سعی كردم از آدم‌های اطرافم الگوبرداری كنم. شخصیت‌های خانه بی‌پرنده شخصیت‌های موجهی هستند كه گاهی خطاهای بزرگی مرتكب می‌شوند. من 12 سال است كه كار می‌كنم. از طرفی بحث تجربه مطرح است و از سوی دیگر من با دیالوگ‌های پرطمطراق كه خودشان را به رخ می‌كشند، اصلا موافق نیستم. من طوری دیالوگ نمی‌نویسم كه همه آدم‌ها به هم شبیه شوند. هركسی باید بنا به شخصیت و موقعیت خودش حرف بزند.
امیرحسین شریفی: هویت مساله‌ای بود كه مرا به ساخت خانه بی‌پرنده ترغیب كرد. این سریال به ریشه‌یابی انسان‌ها می‌پردازد
خانه بی‌پرنده 75 بازیگر دارد. امیرحسین شریفی به عنوان تهیه كننده درباره نقش خود در جریان انتخاب و تداوم كار بازیگران می‌گوید: در طول مدت سریال نظارت قطعی داشتم. در برخی موارد بازیگرانی وارد سریال شده‌اند. من بازی آنها را دیده‌ام و از آنها عذرخواهی كرده‌ام و صادقانه گفته‌ام كه اگر با این وضع ادامه بدهیم كار خراب می‌شود. در این زمینه با كارگردان همفكر بوده‌ام. من 15 روز كار را گرفتم و دوباره تكرار كردم. شاید باور نكنید، سعی كرده‌ام كار ماندگار و ارزشمندی باشد.
 این سریال چند بازیگر را به عنوان چهره جدید معرفی كرده است. یكی از آنها كسری ذوالفقاری و دیگری سارا نازپرورد است. تهیه‌كننده خانه بی‌پرنده می‌گوید، نازپرورد بازیگر تئاتر است و این‌كه او در آن حوزه جایزه‌هایی را دریافت كرده و برای او در انتخاب این بازیگر مهم بوده است.
سارا نازپرورد نیز به «جام‌جم» می‌گوید: در عرصه تلویزیونی، این اولین كار من است. پیش از این در حوزه تئاتر كار می‌كردم.
وی درباره نقشش می‌گوید: این نقش منفی نیست. شاید خود من در ابتدا فكر می‌كردم كه این نقش منفی است. اما بتدریج وقتی كار جلوتر رفت، متوجه شدم این شخصیت نه تنها منفی نیست كه بیشتر مثبت است اما وقتی در جریان بحران و درگیری قرار می‌گیرد و به اصطلاح خواهر شوهر بازی‌اش گل می‌كند شاید كمی بدجنس شود. اما در بیشتر مواقع چنین نیست.
به هرحال این سریال در روزهای زوج از شبكه 5 سیما پخش می‌شود. سریالی كه ابتدا قرار بود كارگردان آن فریدون جیرانی باشد. اما گویا جیرانی معتقد بوده این سریال باید در گروه «الف» درجه‌بندی شود و چون این اتفاق نیفتاده، مشاركت او در این پروژه ممكن نشده است.
تهیه‌كننده سرانجام پذیرفته است كه سریالش در گروه «ب» درجه بندی شود اما با تاكید می‌گوید: خانه بی‌پرنده را در سازمان درجه «ب» دیده‌اند اما من مدعی هستم كه سریال «الف» ساخته ام.
نویسنده و دست‌اندركاران سریال می‌گویند آغاز گره‌های اصلی این مجموعه از قسمت نهم آغاز می‌شود و تا آن زمان خرده داستان‌ها و معرفی شخصیت‌ها به تصویر كشیده می‌شود. باید در انتظار ماند و دید كه گذشته پرگره حاج عباس مودت و این خانواده سنتی سرانجام به كجا می‌رسد.

نوع مطلب :
برچسب ها : خانه بی‌پرنده، «خانه بی‌پرنده» در نگاه دست‌اندركارانش، حاج عباس مودت، امیرحسین شریفی، كاظم معصومی، پری، هور در آتش، اشك سرما، ضیافت،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 26 مهر 1389
سه شنبه 29 فروردین 1396 06:59 ب.ظ
Excellent post. Keep writing such kind of info on your blog.
Im really impressed by it.
Hi there, You have done a great job. I'll certainly digg it and in my
opinion recommend to my friends. I am sure they will
be benefited from this web site.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 02:49 ب.ظ
hey there and thank you for your info – I've certainly
picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this site, since I experienced
to reload the web site a lot of times previous to I could get
it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if ads
and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for a lot
more of your respective interesting content.
Ensure that you update this again very soon.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 31 و 32


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل