تبلیغات
عکس*بیوگرافی*بازیگران ایرانی*مجموعه های تلویزیونی*مد و لباس ایرانی*نکات طلایی لباس*آلبوم های عکس لباس و مد خانم ها و آقایان - 10 اختراع زمان باستان که فکر می‌کردید مربوط به زمان ما هستند!!
عکس*بیوگرافی*بازیگران ایرانی*مجموعه های تلویزیونی*مد و لباس ایرانی*نکات طلایی لباس*آلبوم های عکس لباس و مد خانم ها و آقایان
برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان *عکس بازیگران ایرانی* لینک کنید سپس در قسمت نظرات اعلام کنید تا ما هم شما رو لینک کنیم
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
10. فوتبال

فوتبال
رومی‌ها و یونانی‌های باستان با انواع زیادی از بازی‌های توپی آشنا شده بودند، که در بعضی از آنها شرط استفاده از پا ضروری بود. در بازی رومی ‌harpastum باور داشتند که از یک بازی تیمی ‌به نام  episkyros اقتباس شده است. سیاستمدار رومی ‌به نام سیسرو (106- 43 قبل از میلاد) از یک مرد نام می‌برد که زمانی که برای زدن مویش به سلمانی رفته بود در اثر پرت شدن توپ به آرایشگاه مرد! با تعریفی که از این بازیها شده به نظر به فوتبال راگبی شباهت دارد. مدرک مستندی از فعالیتی شبیه به فوتبال نیز در آیین نامه ارتش چینی « Zhan Guo Ce» یافت شده است که بین قرن‌های سوم تا اول قبل از میلاد گردآوری شده است. در آنجا از ورزشی به نام سوجو (ترجمه تحت‌اللفظی «ضربه به توپ») نام آورده شده که با یک توپ چرمی ‌شروع می‌شد، بازیکنان این توپ را به درون سوراخی که در وسط یک تکه لباس ابریشمی‌ بوده می‌انداختند که در بین نی‌های بامبو بسته شده بود.
بقیه در ادامه مطلب...
9. مسواک
 
مسواک
انواع مختلفی از  پیشگیری‌های بهداشتی مربوط به دهان از زمان‌های باستان وجود داشته و در تاریخ ثبت شده است. این موضوع به وسیله حفاری‌هایی که در سراسر جهان انجام شده مورد بررسی قرار گرفته است، در این حفاری‌ها تکه چوب‌های جویدنی، شاخه‌های کوچک درخت، پرهای پرندگان، استخوان‌های حیوانات و تیغ‌های جوجه تیغی کشف شده است. مردم زیادی از شکل‌های مختلف مسواک استفاده می‌کردند. در طب هندی (Ayurveda)  از درخت neem (a.k.a. daatun) استفاده می‌شد و این درخت برای تهیه مسواک و محصولات مشابه برای هزاران سال پرورش می‌شد. یک نفر انتهای شاخه درخت نیم را می‌جود تا به شکل رشته‌های مسواک در آید و بعد از آن برای تمیز کردن دندان‌هایش استفاده می‌کند. در جهان مسلمانان، مسواک یا سیواک عبارت بود از شاخه یا ریشه گیاهانی که خاصیت ضدعفونی کننده داشتند. مسواک از دوران عصر طلایی اسلام به طور گسترده ای استفاده می‌شد.

8. بخیه
 
بخیه
بخیه تاریخچه طولانی و عجیبی دارد که به مصر باستان برمی‌گردد، در آنجا از هر چیزی از پوست درخت تا مو برای بخیه زدن گوشت انسان استفاده می‌شد. پزشکان 4000 سال پیش برای بستن زخم از بخیه زدن استفاده می‌کردند. یافته‌های باستان شناسی مصر باستان نشان می‌دهد که مصری‌ها از کتان و رگ و پی حیوانات برای بستن زخم‌ها استفاده می‌کردند. در هند باستان پزشکان از شاخک‌های سوسک‌ها یا مورچه‌ها به عنوان گیره ای که زخم‌ها را جوش می‌داد استفاده می‌کردند. آنها برای این کار حشرات را گرفته و بدنشان را نصف می‌کردند و این شاخک‌ها را از بدنشان جدا می‌کردند. از دیگر مواد طبیعی که برای بستن زخم استفاده می‌شد می‌توانیم از کتان، مو، علف، نخ پنبه، ابریشم، موهای ریز خوک و دل و روده حیوانات نام برد. پس الان باید متوجه شده باشید که اصول اساسی بستن زخم‌ها از سال 4000 سال پیش زیاد تغییر نکرده است!

7. نقشه
 
نقشه
 
یک لوح سفالین بابلی به عنوان اولین نقشه شناخته شده جهان ثبت شده است. این لوح سال 1930 در حفاری‌های خرابه‌های شهر گا-شور (Ga-Sur) در نوزیه‌20 مایلی شمال محوطه بابل قدیم (عراق امروزی) از زیر خاک بیرون کشیده شد. این نقشه به قدری کوچک است که در کف دست جای می‌گیرد (6.8 در 7.6 سانتی متر)، بیشتر مکان‌های این نقشه مربوط به دودمان پادشاهی ساراگون پادشاه اکد (2300 تا 2500 قبل از میلاد) می‌باشد. روی لوح مرزهای دو منطقه خشکی مشخص شده است و مجرای آب زمین‌ها را به دو نیم کرده است.
این لوح خاص با اشکال میخی نوشته شده و با نمادهای مخصوص روی سفال علامت گذاری یا قلم زنی شده است. نوشته‌های روی نقشه هویت برخی افراد و اسامی ‌برخی مکان‌ها را مشخص می‌کند.

6. صابون
 
صابون
قدیمی‌ترین مدرک ثبت شده از تولید مواد صابونی شکل مربوط می‌شود به 2800 سال قبل از میلاد مسیح در بابل باستانی. فرمول صابون ترکیبی از آب، ماده قلیایی و روغن cassia که بر روی لوح گلی تقریبا مربوط به 2200 سال پیش نوشته شده است. در پاپیروس Ebers (مصر، 1550 قبل از میلاد) نوشته شده که مصریان باستان به طور مرتب حمام می‌کردند و روغن حیوانی و گیاهی را با نمک‌های قلیایی ترکیب می‌کردند تا ماده ای شبه صابون خلق کنند. در برخی دیگر از اسناد کشف شده مصریان باستان ذکر شده که آنها در تهیه پشم برای ریسندگی از موادی مثل صابون استفاده می‌کردند. جالینوس ساختن صابون با استفاده از قلیاب را شرح می‌دهد و آن را برای شستشو و دور کردن آلودگی از لباس و بدن تجویز می‌کند. طبق گفته جالینوس بهترین صابون برای آلمان بود؛ و صابون فرانسه رتبه دوم را دارا بود. اولین نمونه از صابون واقعی به عنوان پاک کننده ثبت شده در تاریخ همین است.

5. کشتی سازی
 
قدیمی‌ترین کارگاه‌های کشتی سازی 2400 سال قبل از میلاد در بندر‌هاراپان در زندکی لوتال در گجرات هند برپا شدند. کشتی سازی‌های لوتال مربوط بودند به مسیر باستانی رود سابارماتی روی مسیر تجاری بین شهرهای ‌هاراپانی در سند و شبه جزیره Saurashtra، وقتیکه بیابان محصور Kutch بخشی از دریای عربی بود. معماران لوتال پیشرفت‌های برجسته ای در ساخت کارگاه کشتی سازی و انباری که به منظور استفاده در راه اهداف تجارت آب به کار می‌رفت را به نام خود ثبت کردند. لنگرگاه در دامنه شرقی شهر ساخته شد و باستان شناسان به آن به عنوان یک اثر برجسته معماری با عالی‌ترین سبک معماری  می‌نگرند. این لنگرگاه دورتر از سرچشمه اصلی رودخانه قرار دارد که از رسوب گرفتن و مسدود شدن آب جلوگیری می‌شود اما دسترسی به کشتی را حتی در بالاترین حالت مد آب به خوبی تامین می‌کند. نام شهر باستانی یونانی ناپاکتوس « Naupactus» به معنی کارخانه کشتی سازی است. شهرت شهر ناپاکتوس به افسانه‌های گذشته مربوط می‌شود، وقتی که Heraclidae (اولاد هرکول) در آنجا ناوگانی برای رزم با پلوپونسوس ساختند.

4. آینه طبی یاسکپولوم (وسیله معاینه از طریق سوراخ‌های بدن)
 
یاسکپولوم

یاسکپولوم (معادل لاتین برای «آیینه») نوعی ابزار پزشکی که برای معاینه از طریق سوراخ‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد و شکل آن هم بستگی به سوراخ‌های آن ناحیه از بدن دارد که قرار است برای آنجا استفاده شود. رومی‌ها از آیینه واژینال استفاده می‌کردند و نمونه‌های دست سازی از آیینه‌ها در پمپئی یافت شده است. ابزارهای اصلی در حفاری‌های خانه ساراگون در پمپئی یافت شد، پس به خاطر یافت شدن این ابزار در خانه اش مشهور شد. این ابزار عبارت بود از یک priapiscus با 2 (یا گاهی اوقات 3 یا 4) دریچه کام و زبانه ای که با یک دسته با مکانیزم پیچی باز و بسته می‌شود، تنظیماتی که در یاسکپولوم قرن 18 اروپا نیز یافت شد. سورانوس اولین نویسنده ای است که نظرش نسبت به یاسکپولوم بخصوص از نوع واژینال را ذکر کرده است. نویسنده‌های Graeco-Roman که از امراض زنانه و مامایی می‌نویسند بارها استفاده از این ابزار را برای تشخیص و درمان بیماری‌های رحم و واژن توصیه کرده اند، و حالا این ابزارها یکی از نادرترین ابزارهای پزشکی شناخته شده اند.

3. رزین عمل آمده
 
رزین
اگرچه ولکانش اختراع قرن 19 بود، تاریخچه رزین با مصارف دیگر به زمان پیش از تاریخ برمی‌گردد. واژه Olmec در زبان آزتکی به معنای «مردم رزینی» می‌باشد. مردم نیمه آمریکایی زمان باستان، واژه لاستیک « latex» را از کلمه Castilla elastic  نوعی درخت رزینی آن منطقه استخراج کردند. سپس آب انگور محلی با این شیره گیاهی مخلوط شد تا رزین عمل آمده در 1600 قبل از میلاد خلق شود. مدارک باستان شناسی دال بر این است که رزین در دوره‌های گذشته مورد استفاده این آمریکایی‌ها بوده است- نمونه اش دوجین توپی است که در باتلاق Olmec El Manati یافت شده است.  تا 3000 سال بعد و زمان پیروزی اسپانیا رزین از مناطق گرمسیری به سراسر Mesoamerica صادر می‌شد. اگرچه پیکرنگاری نشان می‌دهد استفاده‌های متعددی از رزین می‌شده است اما مصرف اولیه آن در توپ‌هایی بوده است که یا برای هدیه گرفتن استفاده می‌شدند و یا در بازی‌های توپی آیینی به کار می‌رفتند.

2. چتر
 
چتر
در مجمسه‌های نینوا بارها سایبان دیده شده است. اوستن هنری لایارد عکسی از یک نقش برجسته ارائه می‌دهد که در آن پادشاهی در یک ارابه با چتری بالای سرش ایستاده است، همراه با یک خدمتکاری که چتر را بالای سر او نگه داشته است. در قسمت پشتی سایبان نیز پرده ای است که آن را جمع می‌کند، درست مثل نمونه‌هایی که ما امروزه استفاده می‌کنیم. این وسیله منحصرا به پادشاه تعلق داشت (کسی که طاس هم بود) و هرگز توسط افراد دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. در مصر سایبان با شکل‌های متفاوتی پیدا شده است. در برخی نمونه‌ها شبیه یک بادبزن است، بادبزنی با برگ‌های خرما یا پرهای رنگین که دسته بزرگی به آن وصل شده است،‌ شبیه آنهایی که در اجتماعات پشت سر پاپ نگه داشته می‌شوند. مفسر قرن دوم چینی فو شیان اضافه می‌کند که این چتر تاشوی ارابه وانگ مانگ بندهایی داشته که آن را جمع و باز می‌کرده است.

1. خمیردندان
 
خمیردندان
 
قدیمی‌ترین اشاره به خمیردندان مربوط می‌شود به نسخه‌های خطی مصری مربوط به قرن 4 بعد از میلاد که در آن مخلوطی از گل‌های زنبق و سوسن تجویز شده است. فرمول ساخت بیشتر خمیردندان‌های اولیه بر پایه ادرار بوده است. باوجود این خمیردندان‌ها یا پودرها تا قرن 19 میلادی در مصرف عموم مردم قرار نگرفت. یونانی‌ها و سپس رومی‌ها با اضافه کردن پاک کننده‌هایی مثل استخوان‌های خرد شده یا پوست‌های صدف ساختار خمیردندان را بهتر کردند. در قرن 9 «زیریاب» موسیقی‌دان و طراح مد ایرانی به خاطر اختراع نوعی خمیردندان مشهور شد. که درسرتاسر اسپانیای اسلامی‌ معروف شد. ترکیبات دقیق این خمیر دندان اکنون ناشناخته است، اما گزارش شده که هم مواد اساسی تمیز کننده و هم طمع دهنده را دارا بوده است.

نوع مطلب : سایر خبر ها و عکس ها، 
برچسب ها : فوتبال، اختراعات قدیمی، مسواک، بخیه، نقشه، صابون، کشتی سازی، آینه طبی یاسکپولوم، رزین عمل آمده، چتر، خمیردندان،
لینک های مرتبط :
MahaK
یکشنبه 25 مهر 1389
یکشنبه 24 دی 1396 08:45 ق.ظ
Hey very nice blog!
یکشنبه 24 دی 1396 05:54 ق.ظ
I am sure this paragraph has touched all the internet people, its really really fastidious post on building
up new web site.
پنجشنبه 21 دی 1396 06:38 ق.ظ
Hmm it appears like your website ate my first comment (it
was super long) so I guess I'll just sum it up what I had written and
say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog
blogger but I'm still new to everything. Do you have any recommendations for newbie
blog writers? I'd really appreciate it.
پنجشنبه 21 دی 1396 01:18 ق.ظ
Thank you for any other excellent article. The place else could anybody get that
kind of information in such an ideal approach of writing?
I've a presentation next week, and I'm at the look
for such info.
چهارشنبه 20 دی 1396 09:11 ب.ظ
You are so awesome! I don't believe I've read through a single thing like that before.

So good to discover another person with a few unique
thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up.

This web site is something that's needed on the internet, someone with a bit of originality!
جمعه 8 دی 1396 08:07 ب.ظ
When someone writes an piece of writing he/she retains the image of a user in his/her brain that how a user can be
aware of it. Thus that's why this article is outstdanding.
Thanks!
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:13 ب.ظ
bookmarked!!, I really like your blog!
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:07 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a writer for your blog.

You have some really great articles and I feel I would
be a good asset. If you ever want to take some
of the load off, I'd absolutely love to write some material
for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail
if interested. Many thanks!
یکشنبه 5 آذر 1396 04:01 ب.ظ
Wow, incredible weblog structure! How lengthy have you ever been running a blog for?
you make running a blog look easy. The whole glance of your site
is magnificent, as well as the content!
یکشنبه 5 آذر 1396 12:29 ب.ظ
Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am having issues with your
RSS. I don't know why I can't join it. Is there anyone else
getting similar RSS issues? Anybody who knows the answer will
you kindly respond? Thanx!!
شنبه 4 آذر 1396 05:35 ق.ظ
What i don't understood is actually how you are no longer actually a lot
more neatly-preferred than you may be right now.
You're very intelligent. You realize therefore considerably on the subject of this topic,
made me in my view believe it from a lot of varied angles.
Its like women and men are not interested except
it is one thing to do with Girl gaga! Your own stuffs nice.
All the time deal with it up!
سه شنبه 23 آبان 1396 07:03 ق.ظ
With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism
or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I've either created myself or outsourced but it looks like a lot of
it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any
methods to help stop content from being stolen? I'd definitely appreciate it.
یکشنبه 21 آبان 1396 06:42 ق.ظ
Undeniably believe that which you said.
Your favourite justification seemed to be on the internet
the easiest factor to be aware of. I say to you, I definitely
get irked whilst people think about concerns that they
plainly do not understand about. You controlled to hit the
nail upon the top as neatly as defined out the whole thing with no need side-effects , people could take
a signal. Will likely be again to get more. Thanks
یکشنبه 21 آبان 1396 01:42 ق.ظ
I just couldn't leave your web site prior to
suggesting that I extremely loved the standard information a person provide in your visitors?
Is gonna be again steadily in order to investigate cross-check new posts
یکشنبه 21 آبان 1396 01:10 ق.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get bought an shakiness over
that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly
again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.
شنبه 20 آبان 1396 11:06 ب.ظ
Your style is unique compared to other folks I've read stuff from.
Thank you for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just bookmark this page.
جمعه 17 شهریور 1396 04:18 ب.ظ
This website definitely has all of the information and facts I needed concerning this subject and didn't know who to ask.
دوشنبه 30 مرداد 1396 08:42 ق.ظ
Hey there! Would you mind if I share your blog with my twitter
group? There's a lot of folks that I think would really appreciate your content.

Please let me know. Thank you
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:20 ب.ظ
I am in fact grateful to the holder of this website who has shared this enormous article at at this time.
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:46 ب.ظ
My partner and I stumbled over here different page and thought I may as well check things out.
I like what I see so now i'm following you.
Look forward to exploring your web page again.
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:20 ب.ظ
Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative.
I'm going to watch out for brussels. I'll be grateful if you continue this in future.
Many people will be benefited from your writing. Cheers!
جمعه 13 مرداد 1396 06:00 ق.ظ
Wonderful article! That is the type of info that are supposed
to be shared around the net. Shame on Google for no longer positioning this post upper!
Come on over and talk over with my website . Thank you =)
دوشنبه 9 مرداد 1396 12:14 ب.ظ
Wow that was odd. I just wrote an very long comment but
after I clicked submit my comment didn't show up.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyhow,
just wanted to say fantastic blog!
پنجشنبه 15 تیر 1396 01:55 ق.ظ
Stunning story there. What occurred after? Thanks!
یکشنبه 4 تیر 1396 09:45 ب.ظ
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در آغاز آیا نه کار بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما در واقع موفق به من مؤمن اما فقط برای بسیار در حالی که کوتاه.
من این کردم مشکل خود را با فراز در منطق و یک
ممکن است را خوب به کمک پر همه کسانی
معافیت. در صورتی که شما که
می توانید انجام من می بدون
شک تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
جمعه 8 اردیبهشت 1396 12:31 ب.ظ
It's truly very complicated in this full of activity life to
listen news on Television, therefore I simply use internet for that purpose, and
get the hottest information.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 03:27 ب.ظ
Greetings from Colorado! I'm bored at work so I decided to browse your website on my iphone
during lunch break. I enjoy the info you present here and
can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how fast
your blog loaded on my phone .. I'm not even using WIFI,
just 3G .. Anyways, awesome blog!
شنبه 2 اردیبهشت 1396 01:47 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here coming from a different
website and thought I might as well check things out. I like what I
see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page repeatedly.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 12:25 ب.ظ
My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the expenses.
But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a number of
websites for about a year and am worried about switching to another platform.

I have heard good things about blogengine.net. Is there a way
I can transfer all my wordpress posts into it?
Any kind of help would be really appreciated!
جمعه 1 اردیبهشت 1396 01:41 ب.ظ
Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to
generate a really good article… but what can I say… I put
things off a lot and don't seem to get anything done.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل