تبلیغات
عکس*بیوگرافی*بازیگران ایرانی*مجموعه های تلویزیونی*مد و لباس ایرانی*نکات طلایی لباس*آلبوم های عکس لباس و مد خانم ها و آقایان - نگاهی به سریال مختار نامه
عکس*بیوگرافی*بازیگران ایرانی*مجموعه های تلویزیونی*مد و لباس ایرانی*نکات طلایی لباس*آلبوم های عکس لباس و مد خانم ها و آقایان
برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان *عکس بازیگران ایرانی* لینک کنید سپس در قسمت نظرات اعلام کنید تا ما هم شما رو لینک کنیم
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
مختارنامه
با پخش قسمت اول مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» از شبكه اول سیما، دستمان آمد كه با چه نوع سریالی طرفیم؛ هرچند بینندگان آثار داوود میرباقری، پیش از این با بیان پخته او آشنا بودند. سكانس افتتاحیه هم كه از گندمزار آغاز می‌شود و كارگردان یك راست می‌رود سراصل مطلب.
 یعنی بیننده را برای حضور شخصیت‌محوری داستان معطل نمی‌كند و اولین كسی كه می‌بینیم مختار است كه می‌گوید الحمد‌لله.
من به عنوان یك بیننده تا پیش از پخش، نگران 2 چیز بودم: یكی فریبرز عرب‌نیا و دیگری موسیقی. اما پس از دیدن اولین پلان‌ها و قدرت بازی فریبرز عرب‌نیا در انتقال شخصیت درونی مختار و القای آن به بیننده، نگرانی‌هایم به امید بدل شد. مختار كسی است كه به خاطر این كه عقیده دارد جنگ امام حسن مجتبی با معاویه عاقلانه نبوده، ترك جهاد كرده و به كشت و زرع مشغول شده است. او اعتقاد دارد (تا این جای كار) كه عرب‌های جاهل كوفی حتی به علی علیه‌السلام هم رحم نكردند، پس طبیعی است اگر به پسرش هم رحم نكنند. از این رنج می‌برد كه معاویه و عمر و عاص بر اشتر جهل كوفیان سوارند.

بقیه در ادامه مطلب... 

بیان عصبی جملات و كلمات، دندان‌قروچه‌ها و نوعی غرور كه حتی در راه رفتن مختار به چشم می‌خورد، دلایلی كه برای عدم همراهی‌اش بیان می‌كند و مصادیقش را با آیه و حدیث برای كیان (سردار ایرانی سپاه امام) و ابن مسعود (فرماندار مدائن و عموی مختار) بیان می‌كند، همه و همه شخصیت مختار را به بیننده معرفی می‌كند؛ شخصیتی كه در عین شجاعت و صراحت در گفتار، آداب كلام را هم خوب می‌داند. اولین پلان مشترك او با كیان، شامل جملاتی عمیقا دوستانه و عاطفی است، البته همراه با كنایه و ایهام از هر دو طرف. جایی كه كیان خبر زخمی شدن امام را می‌دهد، شدت علاقه مختار به امام را می‌بینیم و در سكانس مشاجره او با كیان به او برمی‌آشوبد كه چرا چون سلمان فارسی برای امامت تدبیری چون خندق نیندیشیده‌ای؟ اما با همه اینها، در برابر اصرار كیان برای بازگشت و همراهی با امام، مختار كوتاه نمی‌آید. هرچند این پافشاری دیری نمی‌پاید و او خود را بدون شمشیر به كیان می‌رساند، اما در همین جا هم به او گوشزد می‌كند كه جنگ به عقل بیشتر از دل نیاز دارد و من بعد به جای دلش می‌خواهد مخش را به كار بیندازد. بخش عمده شخصیت و عقیده مختار همین جا رو می‌شود و آنجا كه می‌گوید: «از این پس شمشیرم را جایی از نیام می‌كشم كه خودم فریاد كنم: حمله!»
آنچه ما به طور كلی از شخصیت مختار درمی‌یابیم، شخصیتی است كه اوضاع و احوال و مردم زمانش را بخوبی می‌شناسد، اما با این حال جنگ امام را غلط می‌داند و ادامه آن را غلط اندر غلط. وقتی عمویش (اكبر زنجانپور) با این جمله او آشفته می‌شود و به او تشر می‌زند، او دلیل صداقتش را می‌گوید: «میوه تلخ به از میوه مسموم. من عقیده‌ام را صادقانه ابراز كردم. اشكال از شماست. به من تزویر نیاموخته‌اید.»
و این ویژگی بارز میرباقری است. او بدون هیچ گونه پیشداوری یا قضاوت، به شخصیت‌ها اجازه حرف زدن می‌دهد. او دخالتی در ماجرا نمی‌كند و حرف‌هایش را به شخصیت‌هایش قالب نمی‌كند. شخصیت‌های او آنچه را می‌گویند كه اقتضای شخصیتشان است. این ویژگی در آثار پیشین او هم به چشم می‌خورد؛ مثلا در سریال امام علی علیه‌السلام آنجا كه ابن عباس، یار همیشگی و مخلص امام از مكه برگشته و از اوضاع و احوال كوفه می‌پرسد. در آثار او اگر قرار است كسی بی‌حیا باشد، بی‌حیاست. كارگردان جلوی او را نمی‌گیرد و دست به خود سانسوری نمی‌زند. از این جهت است كه آثار او به بیانیه‌های سیاسی و مذهبی یا به خطابه و منبر شبیه نمی‌شوند. اگر هم بخواهد چیزی را به بیننده القا كند، به روانی هرچه تمام‌تر لابه‌لای كلمات شخصیت‌ها و از منظر نگاه آنان بیانش می‌كند، نه از منظر دانای كل یا چشم سوم. این نكته در گفتار نمایندگان عرب و عجم مدائن هم بخوبی پیداست. البته این نكته‌ای است كه شاید برخی با نگاهی سطحی و هیجانی به آن، حاشیه‌هایی برای این كار ارزشمند بسازند (خدا كند چنین نشود). اگر بپذیریم آنچه گفته می‌شود از زبان شخصیت‌های داستان است و نه فیلمنامه‌نویس یا كارگردان، همه چیز حل می‌شود؛ چراكه در این، هم همراهی دوستانه مختار (عرب باصفا) و كیان (ایرانی باوفا) به تصویر كشیده شده، هم كینه‌توزی بهرام رنگ‌رز (ایرانی ساكن مدائن) و یكی از سران اعراب مدائن (با بازی حسین محب‌اهری). البته خصومت این قشر از عرب و عجم در قسمت‌های بعدی بیشتر نمایان می‌شود. جماعتی كه جدای از ارادت یا دشمنی با امام، به دنبال تسویه‌حساب‌های شخصی خود و گروه خود هستند و نانشان را در ایجاد بلوا و آشوب چرب می‌كنند. گروهی كه حتی دعایشان هم به قصد آشوب است.

آهنگسازی
تیتراژ پرمغز و شاعرانه كار، با نوای اكبرخوانی كه آغاز شد توجهمان را به امیر توسلی، آهنگساز این مجموعه جلب می‌كند؛ هرچند ممكن است گفته شود اشعار عنوان‌بندی آغازین، در خور مجموعه‌ای به این عظمت نباشد، اما از همین آغاز راه پیداست كه موسیقی این مجموعه قرار است یك موسیقی دلی باشد، بر پایه معیارهای شناخته شده جامعه سنتی ایرانی همراه با نوای تعزیه و نوحه. موسیقی متنی كه در سكانس دروكردن گندم و در سكانس انتقال بدن زخمی امام به كوشك سفید استفاده شده بود، نشان از همین همراهی عاطفی موسیقی با اصل صحنه دارد. نكته‌ای كه در سریال امام علی فراموش شده بود. به هر حال بیننده انتظار شنیدن یك موسیقی كلاسیك كه گاهی او را از فضای درونی تصاویر دور می‌كند، ندارد. او انتظار دارد موسیقی متن همراه با احساساتش و پابه‌پای شخصیت‌های داستان با او همذات‌پنداری كند. در كل آنچه از امیر توسلی شنیدیم، شنیدنی بود و از كار بیرون نمی‌زد. البته به نظر می‌رسد انتشار آلبوم «موسیقی مذهبی شیعیان ایران» توسط انتشارات ماهور و همزمانی آن با شروع آهنگسازی این سریال هم بموقع به مدد او آمده است.
قسمت اول مجموعه پربود از نكات ظریف و چندلایه كه لازمه مجموعه‌های تاریخی است و حساسیت اصلی میرباقری هم طبق گفته خودشان درك صحیح و درست همین لایه‌هاست (مصاحبه با گفتگوی ویژه خبری شبكه 2 سیما). «مختارنامه» نوید حركتی نو و زنده نگهداشتن راهی هموار برای كارهای بعدی است. مجموعه‌ای با ساختاری قدرتمند كه بازی‌های یكدست و روان و در عین حال محكم بازیگرانش، به استخوان‌بندی آن كمك فراوان كرده است. او حتی از زنده‌یاد پروین سلیمانی هم نگذشته و برای دوسه پلان هم كه شده، او را جای سلیمه (زن ترشی‌فروش) نشانده و زیباترین جملات را برایش نوشته: «حنانه! چقدر زمین گز می‌كنی. راه قرض داری؟»
نوع مطلب : سریالهای ایرانی، 
برچسب ها : مختار نامه، فریبرز عرب‌نیا، نگاهی به سریال مختار نامه، نقد سریال مختار نامه،
لینک های مرتبط :
MahaK
یکشنبه 18 مهر 1389
جمعه 6 بهمن 1396 07:39 ق.ظ
Thank you for another informative website. Where else may just I
am getting that type of info written in such a perfect means?
I've a venture that I'm simply now running on,
and I've been on the glance out for such info.
دوشنبه 27 شهریور 1396 05:54 ق.ظ
Good post. I am dealing with many of these issues as well..
دوشنبه 30 مرداد 1396 08:17 ق.ظ
Hey There. I found your weblog the use of msn. That is
a very well written article. I'll make sure to bookmark it
and come back to read extra of your helpful info.
Thanks for the post. I will definitely comeback.
سه شنبه 10 مرداد 1396 04:08 ق.ظ
With havin so much written content do you ever
run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I've either authored myself or
outsourced but it looks like a lot of it is
popping it up all over the web without my authorization.
Do you know any methods to help protect against content from being ripped off?
I'd genuinely appreciate it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل